5 SIMPLE TECHNIQUES FOR SIATKOWKA OKA

5 Simple Techniques For siatkowka oka

5 Simple Techniques For siatkowka oka

Blog Article

Siatkówka dzieli się na dwie główne części: część wzrokową check here oraz część ślepą. Są one oddzielone strukturą znaną jako rąbek zębaty.

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej DME to choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, która pojawia się w przebiegu cukrzycy. Często traktowana jest jako kolejne stadium retinopatii cukrzycowej – podwyższony poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne w oku.

Pozwala to na przesyłanie drogą nerwową impulsów do mózgu, gdzie z kolei dochodzi do powstawania obrazu, czyli tego, co widzimy. To właśnie na siatkówce skupiają się promienie świetlne, które przedostając się do oka, przechodzą przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste.

Healthcare Innovators: Laserobaria. Nowoczesna metoda leczenia ran i owrzodzeń Problem trudno gojących się ran dotyka milionów ludzi na świecie. W samej Polsce to około 250 tys. osób, które borykają się z leczeniem stopy cukrzycowej, ran po...

Leczenie przedarciowego odwarstwienia siatkówki jest wyłącznie chirurgiczne, a jego efektywność tym większa, im wcześniej zostało zastosowane – niewielkiego stopnia odwarstwienie łączy się ze znacznie lepszym rokowaniem niż to, które objęło plamkę i centralną część siatkówki.

Najgłębszą warstwą siatkówki jest warstwa receptorowa, w której skumulowane są receptory wrażliwe na światło – czopki i pręciki. Czopki są receptorami odpowiadającymi za widzenie barw, z kolei pręciki umożliwiają obserwowanie ruchu i widzenie w ciemnościach. Największe zagęszczenie czopków określane jest jako plamka żółta, z kolei plamka ślepa to miejsce, w którym włókna nerwowe kumulują się tworząc nerw wzrokowy.

Konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia, w przeciwnym razie może dojść do utraty wzroku. Leczenie polega na zastosowaniu laseroterapii, specjalnych wszczepów pozwalających na zbliżenie siatkówki do nabłonka barwnikowego, a także wewnętrznej tamponady.

Ortokorekcja Okrokorekcja umożliwia korygowania wady wzroku (krótkowzroczności i astygmatyzmu) przy pomocy specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek. Więcej

powstrzymywać się od obciążającej aktywności fizycznej (czas określa lekarz), pozostawać (czasem) w określonej przez lekarza pozycji przez pewien czas, regularnie wykonywać badania kontrolne, pamiętać o przyjmowaniu leków według zaleceń lekarza. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Oko ludzkie podobne jest do aparatu fotograficznego. Soczewka i rogówka pełnią rolę obiektywu, a siatkówka – matrycy aparatu cyfrowego albo kliszy fotograficznej. Odbiera światło, zapisuje je i pozwala na przesłanie do mózgu tego, co widzimy.

Chorobę Stargadrta nazywamy inaczej młodzieńczym zwyrodnieniem plamki. Stanowi najczęściej występujące zwyrodnienie plamki siatkówki u dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat. W wyniku choroby centralna ostrość wzroku pacjenta ulega znaczącemu pogarszaniu się, czasem do objawów dochodzą również zaburzenia widzenia barwnego czy światłowstręt.

Shutterstock

info aktualizacji: 6 września 2022 Odwarstwienie siatkówki jest oddzieleniem siatkówki od błony naczyniowej oka. Objawia się błyskami i mętami zaburzającymi pole widzenia.

Jeżeli ciało szkliste jest nieprzezroczyste (np.: z powodu wylewu krwi) okulista posługuje się badaniem USG oka. Głowica USG wysyła fale, które do niej powracają po odbiciu od siatkówki tworząc na monitorze charakterystyczny obraz. Jego szybka analiza pozwala stwierdzić czy doszło do odwarstwienia czy też nie.

Report this page